Farbuj i baw się dobrze!

FAQ - Specyfika barwienia

Z czego wynika nieudane farbowanie mojego ubrania?

Nieudane farbowanie tkaniny (ubrania) najczęściej wynika z błędów popełnionych podczas procesu barwienia. Bardzo trudno zdiagnozować problem po naszej stronie ponieważ nie uczestniczyliśmy w poszczególnych etapach farbowania.

Zdecydowana większość użytkowników nie ma tego typu problemów, ale one mogą się zdarzać. Najczęściej wynikają z jednego lub kilku czynników, które przedstawiamy poniżej:

  • Brak odpowiedniego przygotowania tkaniny do procesu barwienia – tkaninę należy wyprać wstępnie w celu usunięcia brudu, tłuszczu, chemii, impregnatów i wszelkich substancji, które mogą w strukturze zalegać i zaburzać proces barwienia. Następnie tkaninę należy opłukać i pozostawić mokrą. Jeżeli to tkanina naturalna, która nie jest biała, warto ją wybielić preparatem RIT Color Remover, by kolor barwnika nie mieszał się z kolorem tkaniny. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz oczywiście barwić kolorowe tkaniny, ale wtedy musisz brać pod uwagę ZASADĘ MIESZANIA KOLORÓW – w wyniku farbowania otrzymasz wypadkową 2 kolorów (kolor barwnika + kolor tkaniny).
  • Niewłaściwe dobranie barwnika względem składu tkaniny – innych barwników wymagają tkaniny naturalne (RIT All-Purpose), innych syntetyczne (RIT DyeMore).
  • Niewłaściwa metoda farbowania względem składu tkaniny – nie każda rzecz nadaje się do farbowania w pralce. Największą kontrolę nad procesem barwienia mamy przy metodzie kuchennej. Tkaniny syntetyczne właściwie najlepiej farbować metodą kuchenną ponieważ tylko przy tej metodzie jesteśmy w stanie uzyskać wymaganą wysoką temperaturę kąpieli barwiącej dla tego typu materiałów.
  • Zbyt mała ilość barwnika dla wagi tkaniny – ilość barwnika w kąpieli barwiącej determinuje intensywność koloru, jaki otrzymamy w procesie farbowania.
  • Zbyt niska temperatura kąpieli barwiącej – woda nie powinna być ciepła, tylko gorąca. Dla tkanin naturalnych i barwnika RIT All-Purpose 60°C do 71°C, a dla tkanin syntetycznych i barwnika RIT DyeMore for Synthetics 82°C do 104°C – to jest bardzo istotna, wręcz kluczowa sprawa.
  • Zbyt krótka kąpiel barwiąca – dłuższa kąpiel farbiarska to bardziej intensywny kolor, krótka kąpiel barwiąca to mniejsza intensywność po wyschnięciu.
  • Zbyt ciasna kąpiel barwiąca – zwykle jest to następstwo połączenia zbyt dużej ilości tkaniny i zbyt małej ilości wody lub farbowania w pralce (albo małym garnku) zbyt dużego przedmiotu. Skutkuje to skręceniem tkaniny podczas cyklu barwienia. Nie zalecamy używania pralki ładowanej od przodu do farbowania bardzo dużych rzeczy lub wielu rzeczy. Podczas barwienia w pralce ładowanej od góry często sprawdzaj tkaninę. Jeśli się skręci, zatrzymaj cykl prania i odkręć tkaninę. Największą kontrolę uzyskasz farbując duże ubrania metodą kuchenną w dużym garnku, kotle w którym możesz ją swobodnie mieszać bez nadmiernego skręcania tkaniny.
  • Barwnik w proszku nie został całkowicie rozpuszczony w wodzie przed dodaniem do pralki lub kąpieli farbiarskiej – barwniki proszkowe należy bardzo dokładnie rozpuścić w wodzie przed dodaniem ich do właściwego farbowania.
  • Barwnik nalano bezpośrednio na tkaninę, zamiast najpierw rozpuścić go w wodzie – to również może powodować komplikacje podczas farbowania ze względu na różną moc działania na poszczególnych fragmentach tkaniny.
  • Tkanina nie była poruszana lub stale mieszana podczas procesu barwienia – ubranie lub tkanina w kąpieli farbiarskiej musi być cały czas w ruchu.
  • Farbujesz zaplamioną tkaninę – barwnik nie kryje lecz miesza się z kolorem tkaniny, zatem ciemniejsze lub jaśniejsze plamy na ubraniu mogą zafarbować się na inny kolor niż pozostałe fragmenty. Musisz brać to pod uwagę decydując się na farbowanie zaplamionych rzeczy. W takich przypadkach najlepiej odplamić ubranie przed procesem farbowania. Ewentualnie jednolicie wybielić, jeżeli to możliwe.
  • Nie wzięłaś pod uwagę ZASADY MIESZANIA KOLORÓW – barwniki do tkanin to nie są kryjące farby, które powierzchniowo zakrywają poprzedni kolor. Barwniki penetrują tkaninę na wskroś, wnikając w jej włókna i mieszając się z oryginalnym kolorem materiału. Bezwzględnie zatem musisz brać pod uwagę, że w efekcie farbowania otrzymasz finalnie wypadkową 2 kolorów – koloru barwnika i koloru tkaniny. Dlatego najłatwiej barwić białe lub prawie białe materiały. Jeśli pracujesz z bawełną, lnem, jedwabiem, wełną lub ramią i nie podoba Ci się kolor, możesz go oczywiście usunąć za pomocą bezchlorowego wybielacza do tkanin RIT Color Remover. Nadaje on tkaninie biały lub kremowy kolor. Następnie możesz ponownie pofarbować ubranie na zupełnie inny odcień!

Podsumowując, bardzo mało prawdopodobne, by problem nieudanego farbowania tkwił po stronie barwnika. To się po prostu nie zdarza. Przed farbowaniem zapoznaj się z naszymi poradnikami i sekcją FAQ, a unikniesz wielu błędów.

Wysyłamy niesamowite e-maile

Dowiedz się jako pierwszy o nowych produktach, technikach farbowania i nie tylko!

Barwny Instagram

facebook twitter