RIT DYE Polska – Żyj Kolorowo!

Jak farbować

Jak farbować tkaniny metodą zlewu lub wiadra

Metoda zlewu lub wiadra to tradycyjna i najczęściej stosowana metoda barwienia ubrań, dodatków i akcesoriów. Jest to również jedna z najlepszych metod mieszania barwników w celu uzyskania niestandardowych kolorów, ponieważ dzięki niej możesz zawsze łatwo sprawdzić kolor mieszanki za pomocą papierowego ręcznika (próba weryfikująca przed właściwym procesem farbowania tkanin). Możesz użyć plastikowego pojemnika, którego nie boisz się zabrudzić, lub zlewu ze stali nierdzewnej. Nie zalecamy barwienia tkanin w zlewie z porcelany lub włókna szklanego ze względu na możliwość wystąpienia trudności w ich doczyszczeniu!

Do tkanin naturalnych stosuj uniwersalny barwnik RIT DYE All-Purpose

Idealny do farbowania ubrań metodą zlewu lub wiadra jest uniwersalny barwnik RIT All-Purpose Liquid lub RIT All-Purpose Powder (proszkowa wersja tego samego produktu). To łatwe w zastosowaniu nietoksyczne barwniki do wielu rodzaju tkanin, które wykorzystasz zarówno do regeneracji koloru ubrań, jak i do zmiany ich koloru. Różne kolory tych barwników możesz ze sobą mieszać osiągając kolejne odcienie. Barwniki RIT All-Purpose doskonale nadają się do farbowania: jeansu, bawełny, wełny, jedwabiu, sztucznego jedwabiu, lnu, wiskozy, nylonu, tiulu, drewna, papieru, korka i wielu innych materiałów oraz powierzchni.

Tkaniny syntetyczne i tworzywa sztuczne farbuj metodą płyty kuchennej

Jeśli chcesz barwić tkaninę syntetyczną (tj. tkaninę zawierającą więcej niż 35% poliestru, akrylu lub octanu) zrób to za pomocą barwników RIT DyeMore. W takim przypadku nie możesz jednak zastosować metody zlewu lub wiadra! Ze względu na złożoność barwienia materiałów syntetycznych powinieneś stosować metodę na płycie kuchennej, aby utrzymać temperaturę niemal wrzącą przez cały czas trwania barwienia.

Kolor tkaniny przeznaczonej do barwienia

Wracamy do farbowania tkanin naturalnych metodą zlewu lub wiadra, jeśli zatem farbowana odzież jest biała lub prawie biała, powinno być możliwe uzyskanie docelowego koloru barwnika. Jeśli ubranie ma istniejący ciemniejszy kolor, zastosuj bezchlorowy wybielacz do tkanin RIT Color Remover. Ewentualnie licz się z tym, że kolor barwnika wymiesza się z kolorem tkaniny w efekcie dając odcień wynikający z tego miksu, np. niebieski barwnik zastosowany na czerwonej tkaninie może dać purpurowy efekt farbowania.

Wzory i logo na farbowanych ubraniach

W zależności od materiału, z jakiego wykonano wzory lub loga znajdujące się na odzieży, mogą one inaczej reagować z barwnikami niż sam przedmiot poddany procesowi, np. bluza. W takich przypadkach bierz pod uwagę, że te elementy mogą:

  • Ulec zafarbowaniu w taki sam sposób jak bazowa tkanina, jeżeli ich skład i kolor jest taki sam.
  • Nie przyjąć barwnika, jeżeli te elementy wykonane są z odpornych na pigment surowców.
  • Zabarwić się na inny odcień, jeżeli wykonane są z innych kolorów lub rodzajów tkanin.

Plamy po wybielaczu i uszkodzenia słoneczne

Słońce i wybielacze w rzeczywistości niszczą tkaninę, przez co bardzo trudno jest ją później farbować. Jeśli mimo wszystko chcesz pofarbować poplamione ubranie, możesz przed procesem spróbować użyć wybielacza RIT Color Remover. To może się udać, ale w takim przypadki niestety nie możemy zagwarantować sukcesu.

Farbowanie tkanin medotą zlewu lub wiadra – step by step

  1. Aby określić ilość barwnika potrzebną do barwienia, zważ przedmiot przeznaczony do farbowania na wadze spożywczej lub oszacuj wagę. Ogólnie rzecz biorąc, jedna butelka z płynem RIT All-Purpose Liquid Dye (lub dwa opakowania proszku RIT All-Purpose Powder Dye) barwią 1kg suchej tkaniny (np. 4 koszulki dla dorosłych). Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu bardzo nasyconego koloru, użyj podwójnej dawki barwnika.
  2. Skład i waga tkaniny wpływają na wygląd koloru po farbowaniu. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja tkanina przyjmie barwnik lub uzyska pożądany kolor, zalecamy najpierw przetestowanie efektu na próbce.
  3. Przed farbowaniem usuń widoczne plamy z odzieży. Pomoże to uzyskać jednolite rezultaty kolorystyczne podczas barwienia. Wypierz przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem bez zmiękczacza do tkanin. Pomaga to również usunąć wszelkie wykończenia, które mogą zakłócać wchłanianie barwnika. Pamiętaj, że najłatwiej barwić białe lub jasne tkaniny. W przypadku ciemnych materiałów obowiązuje ZASADA MIESZANIA KOLORÓW (kolor barwnika zmiesza się z oryginalnym kolorem tkaniny dając w efekcie inny odcień). Jeżeli chcesz rozjaśnić ciemne ubranie rozważ zastosowanie bezchlorowego wybielacza do tkanin: RIT DYE Color Remover Powder.
  4. Zabezpiecz miejsce pracy, np. folią i miej pod ręką ręczniki papierowe, aby móc szybko wytrzeć stół, jeżeli dojdzie do rozlania płynu lub wody podczas procesu barwienia.
  5. Nałóż gumowe rękawice ochronne, aby zabezpieczyć dłonie przed zabrudzeniem i izolować je podczas pracy z gorącą wodą.
  6. Napełnij plastikowy pojemnik lub zlew ze stali nierdzewnej taką ilością wody, aby tkanina mogła się swobodnie poruszać. Zalecamy użycie 11,5 L wody do każdego 1/2 kg, materiału. Idealna powinna być woda o temperaturze 60°C. Jeśli woda z kranu nie jest wystarczająco gorąca, podgrzej ją na kuchence i dodaj do kąpieli barwiącej.
  7. Aby wzmocnić kolor: (A) dodaj 240 ml soli podczas barwienia tkanin zawierających bawełnę, sztuczny jedwab, ramię lub len; (B) dodaj 240 ml octu (1 szklanka) przy barwieniu tkanin zawierających nylon, jedwab lub wełnę.
  8. Żeby zoptymalizować równomierne zabarwienie tkaniny, dodaj do kąpieli barwiącej 5ml detergentu do naczyń.
  9. Jeśli używasz barwnika w płynie RIT All-Purpose Liquid Dye, rozpuść pół opakowania (4oz) w 470ml bardzo gorącej wody. Jeśli używasz barwnika w proszku RIT All-Purpose Powder Dye, rozpuść 1 opakowanie w 470ml bardzo gorącej wody.
  10. Do kąpieli barwiącej wlej dobrze wstrząśnięty barwnik w płynie, lub rozpuszczony barwnik w proszku. Następnie bardzo dokładnie wymieszaj.
  11. Sprawdź kolor, zanurzając ręcznik papierowy w kąpieli barwiącej. Jeśli kolor jest zbyt jasny, dodaj więcej barwnika. Jeżeli kolor jest zbyt ciemny, dodać więcej wody.
  12. Zwilż tkaninę, wyciśnij nadmiar wody i dodaj ją do kąpieli barwiącej.
  13. Mieszaj powoli i ciągle. Pierwsze 10 minut jest najważniejsze. Mieszanie pomaga zapewnić równomierny kolor bez plam i różnic w wybarwieniu.
  14. Przedmiot możesz trzymać w kąpieli barwiącej od 10 minut do jednej godziny, przy ciągłym mieszaniu. Jeśli farbujesz mieszankę poliestrowo-bawełnianą, trzymaj tkaninę w kąpieli barwiącej przez co najmniej 30 minut, aby mieć pewność, że kolor w pełni się przyjmie. Nylon ma tendencję do farbowania bardzo szybko i znacznie ciemniej niż inne włókna, więc rzeczywisty czas potrzebny na kąpiel barwiącą jest krótszy.
  15. Po uzyskaniu pożądanego koloru wyjmij tkaninę z kąpieli barwiącej. Mokry materiał po wyjęciu z pojemnika będzie wyglądał na ciemniejszy. Po wyschnięciu tkanina będzie jaśniejsza.
  16. Aby wzmocnić kolor i ograniczyć blaknięcie koloru, użyj utrwalacza kolory tkanin RIT ColorStay Dye Fixative bezpośrednio po farbowaniu, a przed praniem, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami.
  17. Płucz zafarbowaną tkaninę w zimnej wodzie, aż woda po płukaniu zacznie wypływać czysta, bez koloru barwnika.
  18. Wypierz zafarbowaną tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, wypłukaj i wysusz.

Wysyłamy niesamowite e-maile

Dowiedz się jako pierwszy o nowych produktach, technikach farbowania i nie tylko!

Barwny Instagram

facebook twitter