Farbowanie dywanów to generalnie robota dla profesjonalistów, ale jeżeli masz mały dywanik, którego Ci nie szkoda – możesz zaryzykować. W tym przypadku proces barwienia był niezwykle prosty, a podjął się tego wyzwania Sweet Paul. Im lżejszy dywan, tym lepszy wynik! Liczysz się z ryzykiem niepowodzenia i masz ochotę spróbować? No to do roboty!
Barwienie dywanów – Tutorial
Co do zasady – nie zalecamy barwienia dywanów w domu i we własnym zakresie, jeżeli nie dysponujesz wymaganym doświadczeniem. Farbowanie dywanów najlepiej zleć profesjonalistom, którzy używają specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu mogą oni osiągnąć wysokie temperatury i odpowiednie ciśnienie, które w połączeniu ze specjalnymi chemikaliami i środkami powierzchniowo czynnymi niezbędne są do skutecznego zastosowania barwników na dywanie.
Raczej nie farbuj dywanów z gumowym spodem. Gumowy spód dywaników i dywanów wchłonie barwnik, ale go nie zatrzyma. Dlatego barwnik może później rozlać się na podłogę lub brudzić sam dywan. Jeśli zdecydujesz się spróbować, zachowaj ostrożność i wypierz dywanik kilka razy przed jego użyciem.
Niestety, nie zalecamy używania RIT do barwienia dywanu z juty. Jeśli barwnik nie zostanie całkowicie spłukany z dywanu, może plamić wszystko, z czym się zetknie. Nawet wielokrotne płukanie nie zawsze gwarantuje całkowite usunięcie nadmiaru barwników powierzchniowych z dywaników jutowych.
Postraszyliśmy! Wziąłeś to wszystko pod uwagę i nadal chcesz spróbować? No to zobacz, jak zrobił to Sweet Paul!
- Odkurz dywan.
- Następnie zwilż dywan i umieść go na zewnątrz, np. w ogrodzie. Najlepiej na plandece.
- Zakładając gumowe rękawiczki, wymieszaj 1/2 szklanki uniwersalnego barwnika RIT All-Purpose Liquid z 2 szklankami bardzo gorącej (prawie wrzącej) wody. Dobrze wymieszaj. W tym przypadku zastosowany został kolor AQUAMARINE.
- Wlej roztwór barwnika do butelki ze sprayem. Farbowanie dywanów wymaga metody natryskowej.
- Jeśli butelka jest zbyt gorąca, aby ją unieść, użyj rękawicy ochronnej.
- Aby osiągnąć spójne rezultaty, upewnij się, że barwnik pozostaje gorący przez cały proces farbowania. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli realizujesz duży projekt. Farbę możesz wtedy ponownie podgrzewać w kuchence mikrofalowej przez 1 do 2 minut.
- Rozpylaj barwnik na dywanie, aż uzyskasz pożądany kolor. Wymaga to czasu i sporo barwnika. Gdy potrzebujesz więcej barwnika, należy przygotować nowy roztwór, stosując ten sam stosunek barwnika do wody.
- Opcjonalnie: Po natryskiwaniu barwnika spryskaj dywan utrwalaczem RIT ColorStay Dye Fixative. Pomoże to utrwalić kolor i zmniejszyć efekt blaknięcia.
- Dobrze spłucz przy pomocy węża ogrodowego. Rób to, aż woda spływająca z dywanu będzie całkowicie wolna od barwnika.
- Rozwieś i pozostaw do wyschnięcia. Możesz też pozostawić dywanik na słońcu na kilka godzin lub na noc przed płukaniem.
- Po wyschnięciu spryskaj impregnatem do tkanin.
- Rób to wszystko na macie ochronnej. Farba może zabrudzić podłogę lub taras. Zwłaszcza wtedy, jeśli dywanik zamoczy się, a farba nie zostanie dokładnie spłukana.
- Ważna uwaga: najlepiej farbuj niedrogi dywanik, który nie jest dla Ciebie specjalnie istotny. Metoda natryskowa w domowych warunkach realizowana przez w amatorski sposób może spowodować nierówne plamy koloru. Techniki tej nie należy stosować w przypadku wykładzin ściennych.