RIT DYE Polska – Żyj Kolorowo!

Techniki farbowania

Farbowanie tkanin techniką ITAJIME

Styl ITAJIME to najbardziej klasyczny efekt farbowania tkanin metodą SHIBORI. To ten, o którym myśli większość ludzi, słysząc słowo „Shibori”. Itajime jest techniką farbowania tkanin, która wywodzi się z Japonii. Polega na składaniu materiału w określony sposób, a następnie zabezpieczaniu go przed barwieniem za pomocą różnych przedmiotów takich jak deski, klocki lub/i gumki, co pozwala na stworzenie wyjątkowych, powtarzalnych wzorów. Możemy o tym pisać bardzo długo, ale najlepiej zobacz, na czym polega dobra zabawa z farbowaniem ITAJIME!

Dobierz rodzaj barwnika do swojej tkaniny

Jeśli ubranie, które planujesz farbować, wykonane jest z tkaniny naturalnej (takiej jak bawełna, jedwab lniany, ramia lub wełna), lub jest sztucznym jedwabiem lub nylonem, wybierz poniższe instrukcje dotyczące pracy z barwnikami RIT All-Purpose Dye.

Jeśli tkanina, którą chcesz farbować, jest syntetyczna (tj. zawiera więcej niż 35% poliestru, akrylu lub octanu), wybierz poniższe instrukcje dotyczące pracy z barwnikami RIT DyeMore for Synthetics.

Farbowanie tkanin naturalnych w stylu ITAJIME – Tutorial

  1. Przed barwieniem usuń widoczne plamy z tkaniny. Pomoże to uzyskać jednolite rezultaty kolorystyczne podczas procesu farbowania. Wypierz wstępnie przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem bez zmiękczacza do tkanin. Pomaga to usunąć wszelkie wykończenia, które mogą zakłócać wchłanianie barwnika.
  2. Zbierz wszystko czego potrzebujesz do barwienia. SHIBORI tradycyjnie wykonuje się w odcieniach indygo. Ale od Ciebie zależy na jaki barwnik postawisz.
  3. Przykryj miejsce pracy plastikowym nakryciem stołu i miej pod ręką ręczniki papierowe, aby zabezpieczyć się przed możliwymi rozlaniami.
  4. Zwilż tkaninę i wyciśnij nadmiar wody.
  5. Aby utworzyć tradycyjny wzór ITAJIME, złóż materiał w harmonijkę lub w kształt wachlarza. Zrób to na całej długości (zakładki około 4,5 cala / 11,5cm). W ten sposób utworzymy długi prostokąt. Aby uzyskać więcej odmian wzoru, zmień rozmiar i szerokość fałd.
  6. Złóż harmonijkowo lub „złóż wachlarzowo” długi prostokąt w kwadrat z tkaniny o średnicy 4,5 cala / 11,5 cm.
  7. Ułóż kwadrat tkaniny pomiędzy drewnianymi blokami o średnicy 4 cali / 10 cm.
  8. Zabezpiecz „kanapkę” gumkami recepturkami, aby ściśle trzymać razem kwadrat tkaniny.
  9. Napełnij plastikowy pojemnik lub zlew ze stali nierdzewnej dwoma galonami (7,57 L) gorącej wody. Idealnie woda powinna mieć temperaturę 140°F / 60°C. Jeśli woda z kranu nie jest wystarczająco gorąca, podgrzej ją na kuchence i dodaj do kąpieli barwiącej.
  10. Aby wzmocnić kolor: (1) dodaj 1 szklankę / 240 ml soli podczas barwienia tkanin zawierających bawełnę, sztuczny jedwab, ramię lub len; (2) dodaj 1 szklankę / 240 ml octu podczas barwienia tkanin zawierających nylon, jedwab lub wełnę.
  11. Dodaj 1 łyżeczkę płynu do naczyń, aby pomóc w równomiernym zabarwieniu.
  12. Ogólnie rzecz biorąc, jedna butelka barwnika w płynie RIT All-Purpose Liquid lub dwa opakowania barwnika proszkowego RIT All-Purpose Powder farbują do dwóch funtów (0,9 kg) suchej tkaniny.
  13. Zakładając gumowe rękawice, dodaj dobrze wstrząśnięte opakowanie barwnika lub proszku do kąpieli barwiącej.
  14. Dodaj przygotowaną i złożoną tkaninę do kąpieli barwiącej. Aby uzyskać wzór o wysokim kontraście, trzymaj materiał w kąpieli barwiącej przez około 3 do 5 minut. Rób to tak, by owinięta część była wolna od barwnika. Aby uzyskać więcej kolorów i mniej białych obszarów, pozostaw owiniętą tkaninę w kąpieli barwiącej na 10 do 20 minut.
  15. Po uzyskaniu pożądanego koloru usuń owiniętą tkaninę z kąpieli barwiącej. Nie wyciągaj jeszcze drewnianych klocków z pakietu.
  16. Zdecydowanie zalecamy użycie utrwalacza RIT ColorStay Dye Fixative bezpośrednio po farbowaniu i przed praniem. Ten preparat wzmacnia kolor, zwiększa trwałość efektu i zapobiega przedostawaniu się barwnika do białych obszarów. Postępuj zgodnie ze sposobem jego użycia.
  17. Płucz w zimnej wodzie, aż woda do płukania zacznie wypływać klarownie czysta.
  18. Ostrożnie usuń drewniane klocki i gumki. Rozłóż tkaninę.
  19. Wypierz w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, wypłukaj i wysusz.

Farbuj tkaniny syntetyczne techniką ITAJIME – Instrukcje

  1. Przed barwieniem usuń widoczne plamy z tkaniny. Pomoże to uzyskać jednolite rezultaty kolorystyczne podczas barwienia. Wypierz wstępnie tkaninę w ciepłej wodzie z mydłem bez zmiękczacza do tkanin. Pomaga to usunąć wszelkie wykończenia, które mogą zakłócać wchłanianie barwnika.
  2. Zbierz wszystko czego potrzebujesz do procesu barwienia.
  3. Przykryj miejsce pracy wokół kuchenki plastikowym nakryciem stołu i miej pod ręką ręczniki papierowe, aby zabezpieczyć się przed możliwymi rozlaniami.
  4. Zwilż tkaninę i wyciśnij nadmiar wody.
  5. Aby utworzyć tradycyjny wzór Itajime, należy złożyć materiał w harmonijkę lub w kształcie wachlarza, składając go na całej długości o szerokości 11,5 cm/4,5 cala. W ten sposób utworzymy długi prostokąt. Aby uzyskać więcej odmian wzoru, zmień rozmiar i szerokość fałd.
  6. Złóż harmonijkowo lub „złóż wachlarzowo” tkaninę.
  7. Ułóż kwadrat tkaniny pomiędzy drewnianymi blokami o średnicy 10 cm.
  8. Zabezpiecz „kanapkę” gumkami recepturkami, aby ściśle trzymać razem kwadrat tkaniny.
  9. Napełnij garnek ze stali nierdzewnej trzema galonami (11,36 L) gorącej wody.
  10. Dodaj 1 łyżeczkę płynu do naczyń, aby pomóc w równomiernym zabarwieniu.
  11. Ogólnie rzecz biorąc, jedna butelka barwnika do tkanin syntetycznych RIT DyeMore pofarbuje do dwóch funtów (0,9 kg) suchej tkaniny. Jeśli farbujesz 100% poliester lub chcesz uzyskać bardzo odważny kolor, użyj podwójnej ilości barwnika.
  12. Przykryj garnek i podgrzej wodę na kuchence do temperatury nieco poniżej wrzenia (lub 82°C).
  13. Rób to w gumowych rękawicach, aby chronić ręce przed zabrudzeniem i izolować je podczas pracy z gorącą wodą.
  14. Gdy woda zacznie się gotować, dodaj dobrze wstrząśnięty barwnik RIT DyeMore i dokładnie wymieszaj.
  15. Dodaj „kanapkę z tkaniny i drewna” do kąpieli barwiącej. Aby uzyskać wzór o wysokim kontraście, trzymaj „kanapkę” w kąpieli barwiącej przez około 3 do 5 minut. Rób to tak, by owinięta część była wolna od barwnika. Aby uzyskać więcej kolorów i mniej białych obszarów, pozostaw owiniętą tkaninę w kąpieli barwiącej na 10 do 20 minut. W przypadku barwienia 100% poliestru należy wydłużyć czas kąpieli barwiącej.
  16. Po uzyskaniu pożądanego koloru wyjmij tkaninę z kąpieli barwiącej.
  17. Opłucz ciepłą wodą, a następnie stopniowo schładzaj, aż woda po płukaniu zacznie wypływać przejrzysta.
  18. Ostrożnie usuń drewniane klocki i gumki. Rozłóż tkaninę.
  19. Wypierz w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, wypłukaj i wysusz.

Zamiast drewnianych bloków możesz użyć plastikowych elementów. Sam wzór możesz modyfikować na własne unikatowe sposoby. Wszystkie wskazówki traktuj jako punkt wyjścia do opracowania swoich indywidualnych technik oraz rozwiązań. RIT daje mnóstwo możliwości. Korzystaj z nich i baw się dobrze. Nic nie daje takiej satysfakcji, jak kreowanie!

Wysyłamy niesamowite e-maile

Dowiedz się jako pierwszy o nowych produktach, technikach farbowania i nie tylko!

Barwny Instagram

facebook twitter