BLACK WEEK – Teraz 15% rabatu na wszystkie Barwniki RIT DYE

Jak farbować

Farbowanie ubrań i tkanin w pralce

Farbowanie tkanin w pralce to najwygodniejsza metoda farbowania, kropka. Wszystko, co musisz zrobić, to usiąść, zrelaksować się i pozwolić swojej maszynie wykonać całą pracę.

Uwagi i wskazówki

Metody farbowania tkanin w pralce używaj do barwienia tkanin naturalnych przy pomocy RIT All-Purpose Liquid Dye lub wersji proszkowej tego barwnika – RIT All-Purpose Powder Dye. Metoda farbowania w pralce będzie zatem odpowiednią metodą, jeżeli chcesz używać barwników do: jeansu, bawełny, wełny, jedwabiu, sztucznego jedwabiu, lnu, wiskozy, nylonu, tiulu, drewna, papieru, korka i wielu innych materiałów oraz powierzchni.

Jeśli farbujesz tkaninę syntetyczną (tj. tkaninę zawierającą więcej niż 35% poliestru, akrylu lub octanu), nie możesz zastosować metody farbowania w pralce. Ze względu na złożoność barwienia materiałów syntetycznych, w takim przypadku powinieneś stosować metodę na płycie kuchennej, aby utrzymać temperaturę niemal wrzącą przez cały czas trwania barwienia. Do farbowania ubrań wykonanych z tkanin syntetycznych optymalne będą dedykowane barwniki RIT DyeMore for Synthetic.

Zastrzeżenie: Przy tak wielu generacjach pralek na rynku trudno jest określić dokładny proces farbowania, ponieważ różni się on w zależności od marki. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami jako ogólnymi wytycznymi i korzystaj z nich według własnego uznania. Nic nie zastąpi własnej praktyki i doświadczenia.

  • Nie zalecamy używania pralki ładowanej od przodu do farbowania bardzo dużych rzeczy lub wielu rzeczy.
  • W przypadku pralki ładowanej od przodu dodaj gorącą wodę do tacy.
  • W przypadku pralki ładowanej od góry, dodaj więcej gorącej wody, ale uważaj, aby nie przepełnić.
  • Po zakończeniu cyklu prania, natychmiast wyjmij farbowane rzeczy.

Ustal ilość barwnika potrzebnego do farbowania Twojej tkaniny

Aby określić wymaganą ilość barwnika, zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym wielkości ładunku przeznaczonego do farbowania. Jeśli chcesz uzyskać bardzo odważny kolor, zwiększ ilość barwnika (np. x2).

MAŁY ŁADUNEK DO FARBOWANIA
Rękawiczki, bielizna osobista, rajstopy, skarpetki, szaliki, t-shirty, bluzki, koszule, kamizelki, poszewki na poduszki, podkładki, serwetki, firanki …

Masa suchego materiału
do 0,5kg

Płyn
1/4 do 1/2 butelki płynu RIT All-Purpose Liquid Dye

Proszek
1/2 do 1 opakowania proszku RIT All-Purpose Powder Dye
ŚREDNI ŁADUNEK DO FARBOWANIA
Dżinsy, spodnie, sukienka, spódnica, mundur, bluza, hoodie, dres, obrus, falbana, płócienna torba …

Masa suchego materiału
0,5kg do 0,7kg

Płyn
1/2 do 1 butelki płynu RIT All-Purpose Liquid Dye

Proszek
1 do 2 pudełek proszku RIT All-Purpose Powder Dye
EKSTRA ŚREDNI ŁADUNEK DO FARBOWANIA
Strój do biegania, sweter, szlafrok, kurtka dżinsowa, mata łazienkowa (bez gumy) …

Masa suchego materiału
0,7kg do 1,5kg

Płyn
1 do 2 butelek płynu RIT All-Purpose Liquid Dye

Proszek
2 do 3 pudełek proszku RIT All-Purpose Powder Dye
DUŻY ŁADUNEK DO FARBOWANIA
Zasłony / draperie, 4 ręczniki do rąk i myjki, prześcieradło i 2 poszewki na poduszki …

Masa suchego materiału
1,5kg do 2,7kg

Płyn
2 do 3 butelek RIT All-Purpose Liquid Dye

Proszek
4 do 6 pudełek RIT All-Purpose Powder Dye

W przypadku BARDZO DUŻYCH ŁADUNKÓW DO FARBOWANIA zalecamy stosowanie metody zlewu lub wiadra, albo metody pralki ładowanej od góry. Maszyny ładowane od przodu z reguły mieszczą mniejszą ilość wody, co ogranicza ich możliwości.

Farbowanie metodą pralki ładowanej od przodu – krok po kroku

  1. Przed farbowaniem usuń widoczne plamy z odzieży. Pomoże to uzyskać jednolite rezultaty kolorystyczne podczas barwienia. Wypierz przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem bez zmiękczacza do tkanin. Pomaga to również usunąć wszelkie wykończenia, które mogą zakłócać wchłanianie barwnika. Pamiętaj, że najłatwiej barwić białe lub jasne tkaniny. W przypadku ciemnych materiałów obowiązuje ZASADA MIESZANIA KOLORÓW (kolor barwnika zmiesza się z oryginalnym kolorem tkaniny dając w efekcie inny odcień). Jeżeli chcesz rozjaśnić ciemne ubranie rozważ zastosowanie bezchlorowego wybielacza do tkanin: RIT DYE Color Remover Powder.
  2. Zwilż tkaninę i włóż rzeczy do pralki.
  3. Ustaw możliwie najwyższą temperaturę wody i cykl prania trwający co najmniej 30 minut. Im dłużej przedmiot znajduje się w kąpieli barwiącej, tym ciemniejszy będzie kolor po farbowaniu.
  4. Załóż gumowe rękawice ochronne i wymieszaj barwnik (płyn lub proszek) z 950ml bardzo gorącej wody. Zrób to bardzo dokładnie.
  5. Jeśli farbujesz włókna naturalne, takie jak bawełna lub len – w osobnym pojemniku rozpuść 240ml soli w 950ml bardzo gorącej wody. Jeśli farbujesz jedwab lub nylon – zmieszaj 240ml białego octu z 470–950ml gorącej wody.
  6. Dodaj 5ml płynu do mycia naczyń do pojemnika, aby ułatwić równomierne zabarwienie.
  7. Rozpocznij cykl prania.
  8. Wysuń pojemnik na detergent.
  9. Wlej roztwór barwnika RIT All-Purpose Dye do dozownika. Następnie wlej roztwór soli lub octu. Dokładnie przepłucz dozownik dodatkową porcją 950ml gorącej wody z kranu.
  10. Aby wzmocnić kolor i ograniczyć blaknięcie koloru, zastosuj utrwalacz RIT ColorStay Dye Fixative bezpośrednio po farbowaniu i przed praniem, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami.
  11. Po farbowaniu wypierz przedmiot ponownie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.
  12. Aby wyczyścić pralkę: przetrzyj pokrywę od wewnątrz i wlej odrobinę wybielacza przez wewnętrzny dozownik (jeśli jest), ponieważ barwniki mogą przedostać się do tych miejsc. Następnie napełnij pralkę do najwyższego poziomu wody i wybierz ustawienie najwyższej temperatury wody. Dodaj detergent z 470 ml wybielacza chlorowego i wykonaj pełny cykl prania z 3 starymi ręcznikami.

Farbowanie metodą pralki ładowanej od góry – krok po kroku

  1. Przed farbowaniem usuń widoczne plamy z odzieży. Pomoże to uzyskać jednolite rezultaty kolorystyczne podczas barwienia. Wypierz przedmiot w ciepłej wodzie z mydłem bez zmiękczacza do tkanin. Pomaga to również usunąć wszelkie wykończenia, które mogą zakłócać wchłanianie barwnika. Pamiętaj, że najłatwiej barwić białe lub jasne tkaniny. W przypadku ciemnych materiałów obowiązuje ZASADA MIESZANIA KOLORÓW (kolor barwnika zmiesza się z oryginalnym kolorem tkaniny dając w efekcie inny odcień). Jeżeli chcesz rozjaśnić ciemne ubranie rozważ zastosowanie bezchlorowego wybielacza do tkanin: RIT DYE Color Remover Powder.
  2. Używając ustawienia najgorętszej wody, napełnij maszynę taką ilością wody, aby tkanina mogła się swobodnie poruszać.
  3. Jeżeli używasz barwnika w płynie RIT All-Purpose Liquid – wielokrotnie wstrząśnij butelką w celu dokładnego wymieszania i dodaj barwnik do maszyny. Jeżeli używasz barwnika w proszku RIT All-Purpose Powder – należy wstępnie rozpuścić pigment w 470ml gorącej wody, a następnie dodać do maszyny. Dobrze wymieszaj, aby równomiernie rozprowadzić barwnik.
  4. Zwilż tkaninę i włóż rzeczy do pralki.
  5. Jeśli farbujesz włókna naturalne, takie jak bawełna lub len, dodaj 240ml soli do kąpieli barwiącej. Jeśli farbujesz jedwab lub nylon, dodaj 240ml białego octu do kąpieli farbiarskiej. Dobrze wymieszaj.
  6. Dodaj 5ml detergentu do naczyń, aby pomóc w równomiernym zabarwieniu.
  7. Przedmioty powinny znajdować się w kąpieli barwiącej przez co najmniej 30 minut do maksymalnie 1 godziny przed rozpoczęciem cyklu płukania. Użyj ustawienia rozszerzonego lub zresetuj ustawienie przed rozpoczęciem cyklu płukania, aby wydłużyć czas prania. Należy pamiętać, że im dłużej przedmiot znajduje się w kąpieli barwiącej, tym ciemniejszy będzie kolor. W przypadku nieporęcznych rzeczy, takich jak draperie lub duże narzuty, zalecamy okresowe wstrzymywanie prania, aby rozplątać i rozwinąć tkaniny. Pomoże to zapobiec nierównomiernemu zabarwieniu i tworzeniu się jaśniejszych obszarów. Pamiętaj, aby podczas obsługi przedmiotu w połowie cyklu nosić gumowe rękawice ochronne.
  8. Aby wzmocnić kolor i ograniczyć blaknięcie tkaniny, zastosuj utrwalacz RIT ColorStay Dye Fixative bezpośrednio po farbowaniu, a przed praniem, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami.
  9. Wypierz tkaninę ponownie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu.
  10. Aby wyczyścić pralkę: Przetrzyj pokrywę od wewnątrz i wlej odrobinę wybielacza przez wewnętrzny dozownik (jeśli jest), ponieważ barwniki mogą przedostać się do tych miejsc. Następnie napełnij pralkę do najwyższego poziomu wody i wybierz ustawienie najwyższej temperatury wody. Dodaj detergent z 470ml wybielacza chlorowego i wykonaj pełny cykl prania z 3 starymi ręcznikami.

Wysyłamy niesamowite e-maile

Dowiedz się jako pierwszy o nowych produktach, technikach farbowania i nie tylko!

Barwny Instagram

facebook twitter